Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Διαιτητής... σε σύγχυση στο Βέροια-ΑΕΚ

Ο διαιτητής Λιντ έκανε πάρα πολλά λάθη στην αναμέτρηση της Βέροιας με την ΑΕΚ και δέχθηκε επίθεση από όλες τις πλευρές, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν σοβαρά επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο που οδήγησαν στην επέμβαση της Χωροφυλακής που... τραυμάτισε τον ποδοσφαιριστή της Βέροιας, Σωκράτη Κουσουλάκη που έμεινε εκτός αγώνα για 17 λεπτά. Ο διαιτητής Λιντ έκανε πάρα πολλά λάθη στην αναμέτρηση της Βέροιας με την ΑΕΚ και δέχθηκε επίθεση από όλες τις πλευρές, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν σοβαρά επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο που οδήγησαν στην επέμβαση της Χωροφυλακής που... τραυμάτισε τον ποδοσφαιριστή της Βέροιας, Σωκράτη Κουσουλάκη που έμεινε εκτός αγώνα για 17 λεπτά.
09 Απρ
2016

Τα αβγά και τα πασχάλια έχασε ο Γερμανός διαιτητής του αγώνα Βέροια-ΑΕΚ 0-0, στις 9 Απριλίου 1967.

Ο αγώνας ανέμασα στην Βέροια και τη ΑΕΚ έληξε ισόπαλος 0-0, αποτέλεσμα που δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες. Η δε ΑΕΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την λευκή ισοπαλία που έφερε την ίδια ώρα ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός στις Σέρρες και η διαφορά τους διατηρήθηκε στους 4 βαθμούς. Η δε Βέροια, παρέμεινε τρίτη από το τέλος, μία θέση πιο πάνω και με ένα βαθμό περισσότερο από τον Βύζαντα και τα Τρίκαλα, οι οποίοι θα υποβιβάζονταν αν τελείωνε το πρωτάθλημα εκείνη τη στιγμή.

Και ήταν απογοητευμένη η Βέροια με το 0-0 όχι μόνο επειδή διατήρησε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και επειδή είχε παράπονα από τη διαιτησία του Γερμανού διαιτητή, ονόματι Λιντ. Δύο ήταν οι φάσεις που προκάλεσαν διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και διάφορα κωμικοτραγικά γεγονότα, σύμφωνα με τις ανταποκρίσεις της εποχής.

Ο διαιτητής Λιντ σφύριξε πέναλτι υπέρ της Βέροιας που το μετέτρεψε σε φάουλ εκτός περιοχής όταν ετοιμάστηκαν να το εκτελέσουν, ενώ παρότι είχε δείξει σέντρα ακύρωσε και γκολ του Ζήση Μήττα μετά από υπόδειξη του βοηθού του Λουρή που τον έσωσε και στις δύο περιπτώσεις.

Πρώτα στο 52', όταν ο Κώστας Κεφαλίδης της Βέροιας (διότι υπήρχε και ο Γιώργος Κεφαλίδης της ΑΕΚ), ανατράπηκε από τον Τάσο Βασιλείου στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο διαιτητής, ο οποίος βρισκόταν μακριά από τη φάση, καταλόγισε πέναλτι, αλλά όταν πλησίασε, συμπέρανε ότι η ανατροπή έγινε εκτός περιοχής και, υπό την πίεση και των παικτών της «Ένωσης» που διαμαρτύρονταν, άλλαξε την απόφασή του δίνοντας έμμεσο φάουλ!

Η δεύτερη επίμαχη φάση σημειώθηκε στο 56'. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Στέλιος Σεραφείδης πραγματοποίησε έξοδο, αλλά μαζί του πήδησε και ο Ζήσης Μήττας της Βέροιας, ο οποίος του έκλεψε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Ο Λιντ έδειξε σέντρα, οι οπαδοί των γηπεδούχων ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για το γκολ, αλλά ο Αθηναίος επόπτης Λουρής έμεινε στη θέση του. Όπως έκανε γνωστό στον Γερμανό, ο Μήττας ήταν οφσάιντ, ενώ είχε κάνει και φάουλ στον Σεραφείδη.

Ο Σωκράτης Κουσουλάκης της Βέροιας τραυματίστηκε από χωροφύλακα στα επεισόδια που έγιναν μετά το γκολ που ακυρώθηκε για τους γηπεδούχους και χρειάστηκαν 17 λεπτά για να επιστρέψει στο ματς.

Μες στον χαμό που επακολούθησε, ο άσος της Βέροιας, Σωκράτης Κουσουλάκης (ο μεγάλος αδελφός του Βαγγέλη, που διέπρεψε σε Ηρακλή και Ολυμπιακό) τραυματίστηκε από χωροφύλακα (!) ο οποίος προσπάθησε σταματήσει έφοδό του προς τον επόπτη και έμεινε εκτός αγώνα για 17 λεπτά. Ο Γένε Τσάκναντι, ο οποίος είχε επιστρέψει από τις αρχές του έτους στον πάγκο της ΑΕΚ, δικαιολόγησε την επομένη τον (συμπατριώτη του) διαιτητή, λέγοντας ότι «μέσα σ' αυτήν τη διαβολεμένη ατμόσφαιρα σχεδόν έσπασαν τα νεύρα του».

Πράγματι, ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε ύστερα από αυτές τις δύο φάσεις. Η κερκίδα έμοιαζε ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί, οι παίκτες των γηπεδούχων έπαιζαν αντιαθλητικά και το ματς διεκόπη πολλές φορές, με τους Αθηναίους να καταγγέλλουν και απρόκλητες εισβολές παραγόντων της Βέροιας στον αγωνιστικό χώρο. Κάπως έτσι, το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους...

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 09 Απρίλιος 2016 02:43